Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


www.negotina-live.tk
 
ForumChatiGalleryLatest imagesKërkoidentifikimiRegjistrohu
Kthehu prapa
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin

 

 Sami Zendeli

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hacker_Neg
Admin
Admin
Hacker_Neg


Male
Numri i postimeve : 166
Age : 40
Registration date : 16/12/2008

Sami Zendeli Empty
MesazhTitulli: Sami Zendeli   Sami Zendeli I_icon_minitimeSat Jan 17, 2009 4:57 am

SH.K.A."SAMI ZENDELI"


Për të mos i lënë në spontalitet, problemet e kulturës e të arteve, të zonës, bëhet formimi i Shoqërisë Kulturore Artistike "SAMI ZENDELI". Grupi u krijua në vitin 1976, dhe me veprimtaritë që organizoi fitoi popullaritet. Zuri edhe vende të ndryshme në rang republikan, më vonë edhe me gjërësisht. Iniciativa u mor nga Zejnulla Bilalli, si kryetar i shoqërisë ishte Enver Bilalli, atëherë drejtor i shkollës në Negotinë, duke pasur veprimtarë të shumtë nga e tërë zona. Veçojmë disa prej tyre, si këngëtari Vebi Sejdini,Sabajdin Bilalli, që është mësues i muzikës dhe zotëron mirë instrumentet muzikore. U aktivizuan edhe Arif Demiri, Gani Dauti me çifteli, Lazam Salii me gajde,etj. Në Negotinë funksionon edhe Shtëpia e Kulturës "SHOTA"(ish Vëllazërim Bashkimi") e pajisur me aparaturë të nevojshme për koncerte. Në shoqëri u përfshinë edhe disa amatorë të valleve e të këngës. Me ngjarjet e vitit 1981 u morrën masa shtërnguese antishqiptare dhe e pezulluan edhe veprimtarinë kulturore e spotive, duke u bërë hapa mbrapa në kulturën kombëtare. Që më vonë në vitet 85/86 të bëhet riformimi i shoqërisë dhe sot e kësaj dite ajo egziston dhe punon,vlen të përmendet vendi i dyte në festivalin "Shari Këndon" në vitin 1997,poashtu edhe në Dibër (Shqipëri), Strugë,"Këngë Jeho",etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sami Zendeli
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Historia e Negoties :: Kultura "Sami Zendeli"-
Kërce tek: